Robert Mapplethorpe
(1946/11/04 − 1989/03/09)
Robert’as Mapplethorpe’as gimė 1946 metų lapkričio 4 dieną Queens’e – Niujorko priemiestyje ir buvo vienas iš šešių vaikų šeimoje. Apie savo vaikystę Robert’as sakė „Esu kilęs iš Amerikos provincijos. Tai buvo labai saugi aplinka ir gera vieta gimti, bei puiki vieta išvykti.“
1963 metais Mapplethorpe’as pradeda studijuoti tapybą, piešimą ir skulptūrą privačiame Pratt Institute. Įkvėptas tokių menininkų kaip Joseph Cornell ir Marcel Duchamp jis eksperimentavo su įvairiomis medžiagomis (įskaitant iškarpas iš knygų ir žurnalų) kurdamas koliažus. Nors 1969 metais jis mokslus metė, bet 1970 metais įsigijęs Polaroid foto aparatą, koliažuose pradėjo naudoti savo paties darytas nuotraukas, nes kaip pats sakė – „taip buvo labiau sąžininga“. Taip pačiais metais Robert’as su Patti Smith[1], su kuria jis susipažino prieš trejus metus, persikėlė gyventi Chelese viešbutį. Patti, dirbdama knygynuose, padėjo Robertui finansiškai, jie kartu kūrė, ir net po to kai Robertas suprato esąs gėjus, jie ir toliau artimai bendravo.
1973 metais, Light Gallery Niujorke, Roberto pirmoji personalinė paroda – „Polaroidai“
Po poros metų Robertas įsigyja vidutinio formato „Hasselblad“ foto aparatą ir padeda fotografuoti savo draugus ir pažįstamus, muzikantus, menininkus, įžymybes, porno filmų žvaigždes ir S&M[2] underground’inės kultūros atstovus. Jis taip pat užsiėmė ir komercine fotografavimo veikla: kūrė Patti Smith[1] albumų viršelius, fotografavo portretus ir vakarėlius žurnalui „Interview“.
70-ųjų pabaigoje Robertas su didėjančiu užsidegimu dokumentavo Niujorko S&M[2]. Nuotraukos šokiravo tiek savo turiniu tiek savo atlikimo kokybe. 1988 metais, interviu ARTnews Robertas kalbėjo „Man nepatinka žodis ‘šokiruojantis’, man labiau priimtinas ‘netikėtas’. Aš ieškau to, ko niekada dar nebuvau matęs… ir turėjau galimybę tokias nuotraukas padaryti, netgi jaučiau pareigą„.
1977 metais jis dalyvauja Documenta 6[3], Kassel’yje (tada Vakarų Vokietija), 1978 metais Robert’o Miller’io Galerija Niujorke tampa jo išskirtiniu nuotraukų pardavėju – turi išskirtines teises.
Aš žaidžiau su gėlėmis ir šviesa. tai buvo puikus būdas lavintis.
Pirmoji Robert’o Mapplethorpe’o studija buvo 24 Bond Street, Manhattan’e. 1980-ais metais jo patarėjas ir gyvenimo draugas Sam Wagstaff’as[4] davė jam 500,000 US$ nusipirkti loftą viršutiniame aukšte adresu 35 West 23rd Street, kur Robertas gyveno ir turėjo studiją, o senąjį loftą naudojo kaip tamsų kambarį.
1980 metais Mapplethorpe’as sutinka Lisa Lyon kultūrizmo pasaulio čempionę ir jie kelis metus sėkmingai bendradarbiauja kuriant portretus, aktus, filmą ir knygą „Lady, Lisa Lyon". Aštuntame dešimtmetyje Mapplethorpe’as sukūrė visą eilę darbų, kurie tapo klasikinės estetikos standartais: stilizuoti vyro ir moters aktai, subtilūs gėlių natiurmortai, menininkų ir įžymybių studijiniai portretai. Jis įvedė skirtingas technikas ir formatus, tame tarpe 20“ x 24“ (49cm x 58.8cm) Polaroid’us, fotograviūras, platininius atspaudus ant popieriaus ir lino, cibachromo ir dažų atspaudus. 1986 metais jis dirbo su Lucinda Childs, portretais atspindyje, sukūrė seriją fotograviūrų Arthur’o Rimbaud’o poemai „Sezonas pragare“ ir kuratoriaus Richard’o Marshall’o užsakymu fotografavo Niujorko menininkus knygai „50 Niujorko menininkų“.
Tais pačiais, 1986 metais, Robertui diagnozuotas AIDS. Nežiūrint savo ligos, jis paspartino savo kūrybines pastangas, padidino užsakymų skaičių ir stipriai padidino savo pajamas. Whitney Amerikos meno muziejus iškabino jo pirmą darbų retrospektyvą 1988 metais, prieš vienerius metus iki jo mirties.
1988 metais sergantis Robert’as Mapplethorpe’as padėjo įkurti Robert Mapplethope Inc. fondą, kuris ne tik turėjo apsaugoti jo darbus, bet ir finansiškai padėti medicininiams tyrimams ieškant vaistų nuo AIDS ir ŽIV. (Mapplethope’o fondas paaukojo milijonus dolerių medicininiams tyrimams).
Jo puikūs, provokuojantys ir stiprūs darbai padarė jį vienu svarbiausių dvidešimto amžiaus menininku. Dabar Mapplethorpe’o darbus galime pamatyti visų pagrindinių meno muziejų kolekcijose visame pasaulyje.
-
Patricia Lee „Patti“ Smith (1946/12/30) – Amerikos dainininkė ir dainų kūrėja, poetė ir vaizduojamųjų menų kūrėja, stipriai įtakojusi Niujorko pank-roko tendencijas savo debiutiniu albumu „Horses“ (1975). ↩
-
S & M – sado mazo :) ↩
-
Documenta – kas penkis metus vykstanti šiuolaikinio meno paroda Kassel’yje, Vokietija. Pirmoji Documenta įvyko 1955 metais, parodos įkūrėjas ir kuratorius — architektas, dailininkas ir dizaineris Arnold’as Bode (1900/12/23 – 1977/10/03). ↩
-
Samuel’is Jones Wagstaff’as jaunesnysis (1921/11/04 − 1987/01/14) – Amerikos meno kuratorius ir kolekcionierius. Meninis Robert’o Mapplethorpe’o ir poetės, pank-roko atlikėjos Patti Smith[1] patarėjas ir geradarys. Jis taip pat buvo ir Robert’o Mapplethorpe’o gyvenimo draugas. ↩
Informacija atspausdinta iš: Ramūno Blavaščiūno (iSapiens) – blogas
http://isapiens.blavasciunas.com/2012/11/robert-mapplethorpe/