Adobe išleido Lightroom 6. Kas naujo.

Adobe išleido Lightroom CC / 6, kurioje įdiegė naujus nuotraukų redagavimo bei organizavimo įrankius.

Adobe išleido naują Lightroom CC versiją, ne Adobe Creative Cloud nariams prieinamą kaip Lightroom 6. Adobe Creative Cloud prenumeratoriams, pavyzdžiui prenumeruojantiems „Creative Cloud Photography“ planą, kuriame fotografai gali naudoti Adobe Photoshop CC ir Adobe Lightroom CC aplikacijas mokėdami 12,09 €/mėn – nauja Lightroom versija, taip pat kaip ir Photoshop versijos, papildomai nieko nekainuoja. Jei turite ar norite įsigyti ne CC Lightroom versiją – tokią galimybę Adobe taip pat suteikia.

Lightroom CC/6 kompiuteriuose palaikančiuose OpenGL 3.3 (ar aukštesnes) versijas veikia greičiau – Adobe teikia, kad nauja Lightroom versija gali apdoroti nuotraukas 10 kartų greičiau nei ankstesnė aplikacijos versija, tačiau aplikacijos veikimo greitis priklauso nuo naudojamo kompiuterio. Naujoje Lightroom versijoje pat kai kurie veiksmai gali būti atliekami foniniame režime todėl galima redaguoti nuotraukas ar atlikinėti kitus veiksmus aplikacijoje, kol Adobe „tvarkosi fone“.

Atidarant ankstesnėse Lightroom versijose sukurtas bibliotekas, jos bus sukonvertuotos į naują formatą sukuriant naują bibliotekos failą – mano atveju prie seno bibliotekos pavadinimo pridedant – 2

Kas naujo Adobe Lightroom CC/6

Sparta

Mūsų kompiuteriai tikriausiai niekada nebus tokie greiti kokiais mes norėtumėm juos matyti, tačiau Lightroom CC/6 spartos padidėjimas tikrai jaučiasi – žinoma, kiek padidėjo aplikacijos sparta priklauso ir nuo naudojamo kompiuterio. Peržiūrint daugiau nei 200 000 nuotraukų biblioteką „grid“ režime nesijaučia jokio trūkčiojimo bei nesimato tuščių „paveikslėlių“.

Adobe Lightroom CC/6 spartos padidėjimą turėtu pajusti visi, kieno kompiuteriuose palaikoma OpenGL 3.3 (ar aukštesnes) versija. Norėdami patikrinti ar jūsų kompiuteris palaiko OpenGL 3.3 – Adobe Lightroom CC/6 aplikacijoje iš meniu pasirinkite Preferences, atsidariusiame lange spauskite ant Performance skilties. Jei Lightroom naudoja kompiuterio GPU – pamatysite varnele pažymėtą „Use Graphics Processor“ ir žemiau bus parašytas jūsų kompiuteryje naudojamos grafinės kortos modelis.

Adobe Lightroom CC / 6 GPU

Jei grafinė jūsų kompiuteryje įdiegta nepalaikoma grafinė korta – vietoje jos modelio pavadinimo pamatysite pranešimą apie klaidą: „Graphic processor acceleration has been disabled due to errors.“

Norėdami sužinoti ar jūsų grafinė korta palaikoma iš Lightroom CC/6 meniu pasirinkite HelpSystem Info…

Norėdami sužinoti ar jūsų grafinė korta palaikoma iš Lightroom CC/6 meniu pasirinkite Help → System Info…

Minimalius Lightroom reikalavimus grafinei kortai rasite Adobe svetainėje. Turėkite omenyje, kad net jei Mac kompiuteryje įdiegta ir palaikoma grafinė korta, tačiau naudojama OS X 10.8 Snow Leopard operacinė sistema – GPU akceleracija neveiks.

Veidų atpažinimas

Adobe Lightroom CC/6 - veidų atpažinimo funkcija

Viena iš Aperture vartotojus migravusius ar besiruošiančius migruoti į Lightroom pradžiuginsiančių naujų funkcijų yra veidų atpažinimas. Veidų atpažinimo funkcija Adobe padangėje nėra nauja, ja jau eilę metų galėjo naudotis Photoshop Elements vartotojai, tačiau į Lightroom ji atkeliavo tik Lightroom CC/6 versijoje.

Adobe atpažintų veidų organizavimo sprendimą įdiegė kiek kitaip nei tai padarė Apple – Adobe atpažinti veidai, kuriems suteikti vardai tampa raktažodžiais žmonių (People) grupėje. Adobe teigia, kad šie „People“ grupės raktažodžiai yra atskira grupė ir eksportuojant nuotrauką ar ja dalinantis, „People“ grupės raktažodžiai nėra įtraukiami į nuotraukos meta-duomenis ir tokiu būdu privatumas nėra pažeidžiamas.

Pirmą kartą atidarius senesnę Lightroom biblioteką Adobe Lightroom CC/6 aplikacijoje ši pasidomi ar norite atpažinti veidus tik to pareikalavus ar iš karto „perkratyti“ visą katalogą ir rasti ten esančius veidus.

Tai ganėtinai ilgas procesas, todėl gariau jį pradėti tada kai kompiuterio jums nereikės daug jo pajėgumų reikalaujantiems darbams. Aš atidariau vidutinio dydžio Lightroom katalogą, kuriame yra beveik 250 000 nuotraukų ir veidų atpažinimas (pasirinkau visam katalogui) tęsiasi jau apie 6 valandas ir dar tik patikrino apie 45% nuotraukų. Tiesa, jau rado 70 veidų (kuriems spėjau suteikti vardus). Veidų atpažinimas veikia gana gerai, nors yra ir juokingų kuriozų (todėl į kūgius sudėtas atpažintas nuotraukas reikėtų peržiūrėti), nes kartais seno žmogaus veidas Lightroom aplikacijai labai panašus į kūdikio ar jaunos mergaitės į seno vyro. Aplikacija taip pat rado veidų, kuriuos nežinojau egzistuojant mano nuotraukose.

Ilgai vykstantis procesas dar nereiškia, kad jo negalite nutraukti – jei reikia galite išjungti kompiuterį ar uždaryti Lightroom aplikaciją ir atpažinimą pratęsti vėliau – labiau jums tinkamu metu.

Aš pasigedau kai kurių galimybių, tokių kaip: galimybės priskirti „veidui“ pasirinktą nuotrauką (tokia galimybė buvo Aperture) ar peržiūrint konkretaus „veido“ nuotraukas, neatpažintų veidų sąraše, išmesti nuotraukas, kuriose atpažinti veidai yra sienos gabalas, diržas ar ranka… Reikia tikėtis Adobe užtaisys šias spragas.

Panoramos

Adobe Lightroom CC/6 - nuotraukų apjungimo į panoramas funkcija

Galimybė apjungti nuotraukas į panoramas pradžiugins daugelį gamtos ir kraštovaizdžio žanro fotografijos mylėtojus.

HDR

Adobe Lightroom CC/6 - HDR funkcija

Lightroom 5 leido pažymėti kelias tos pačios vietos nuotraukas padarytas skirtingais išlaikymais ir pasiųsti jas į Photoshop CC ir tokiu būdu padaryti HDR nuotrauką. Lightroom CC/6 tai leidžia padaryti jau pačioje aplikacijoje ir nereikia nieko niekur siųsti. Tai ne tik patogiau, bet ir greičiau. Apjungus nuotraukas bei automatiškai sulygiavus vaizdą, HDR nuotrauka išsaugoma 16bitų, 30 stopų dinaminio diapazono DNG formato faile. Jei į HDR apjungti bandote RAW failus – Lightroom CC/6 nebereikia naudotis Adobe Camera RAW, nes Lightroom pati palaiko šį formatą.

Filtrų teptukas

Adobe Lightroom CC/6 - filtrų teptukas

Dar viena džiugi naujovė redaguojantiems nuotraukas Lightroom aplikacijoje, naujoje jos versijoje atsiradęs „filtrų teptukas“ leidžiantis pažymėti vietas, kurioms norima pritaikyti tokius nustatymus kaip gradientinis filtras. Šio teptuko pagalba galima „pateplioti“ vietas, kurioms norima filtrą pritaikyti arba pažymėti vietas nuotraukose, kurioms filtro taikyti nereikia.

Slideshow

Slideshow funkcija Lightroom CC/6 taip pat įgijo kelias naujas galimybes. Dabar slideshow galima panaudoti iki 10-ties muzikinių kūrinių, vaizdų pasikeitimas gali būti susinchronizuotas su muzika. Reikia paminėti, kad Lightroom CC/6 su šia užduotimi susidoroja gana gerai. Garso balanso slankiklis leidžia pasirinkti, kuris garso takelis dominuos kai slideshow rodomas į jį patalpintas video.

Baigiamasis žodis

Adobe programistai iš ties padirbėjo iš peties ir ne tik papildė Lightroom naujomis ir naudingomis funkcijomis, bet ir pasistengė, kad aplikacija veiktų sparčiau, o tai itin svarbus rodiklis gerinantis darbo našumą.

Lightroom aplikacija išleista dviem versijomis, kurios yra beveik identiškos. Adobe Creative Cloud prenumeratoriai, jei Lightroom yra jų prenumeruojamų aplikacijų sąraše, pvz. prenumeruojantys „Creative Cloud Photography“ planą – Lightroom į naują Lightroom CC versiją gali atnaujinti nepatirdami papildomų išlaidų.

Nenorintiems prenumeruoti ir pageidaujantiems aplikaciją įsigyti iš karto – Adobe taip pat suteikia tokią galimybę. Ankstesnių Lightroom versijų vartotojams atnaujinti savo aplikaciją į Lightroom 6 kainuos 75,02 €, na o jei iki šiol neturėjote įsigiję Lightroom – Lightroom 6 kainuos 131,89 €.

Jei niekada nesate naudoję Lightroom, 30 dienų bėgyje Lightroom 6 aplikaciją galite išbandyti nemokamai.

Straipsnis taip pat paskelbtas Mac Arena svetainėje.

Išsaugoti straipsnį: Pocket

Informacija atspausdinta iš: Ramūno Blavaščiūno (iSapiens) – blogas
http://isapiens.blavasciunas.com/2015/04/adobe-isleido-lightroom-6-kas-naujo/