Realistiškai nuspalvinta istorija fotografijose

Dabar, kai daug šiuolaikinių fotografų daro nespalvotas nuotraukas, vieni stengdamiesi sukurti senos nuotraukos įspūdį, kiti taip maskuodami savo nesugebėjimą tinkamai nufotografuoti, keli menininkai pradėjo, paskutiniu metu paskleidė po pasaulį greitai plintančią naują meno madą, leidžiančią į praeities vaizdus pažvelgti realistiškiau.

Nuspalvintos 1800–1900-tųjų metų nuotraukos suteikia galimybę pažvelgti į to meto žmones ar įvykius kitaip, labiau šiuolaikiškai. Spalvotos sėdinčio Albert Einstein ar Audrey Hepburn nuotraukos, spalvoti karo ar pokario vaizdai suteikia galimybę geriau pajusti to meto dvasią ir žmones tuo metu supusią aplinką.

Vienišas vaikas su prikimštu žvėries žaislu. Originalo autorius: Toni Frissell, Londonas 1945. Nuotrauką nuspalvino: Hans Lucifer
„Jis grįžo pažaidęs ir rado savo namus suniokotus – jo motina, tėvas ir brolis po nuolaužomis buvo nebegyvi… jis žiūrėjo į dangų, jo veide atsispindėjo sutrikimas ir pavojaus nepaisymas. Šia veido išraiška jis buvo panašus į jauną Winston Churchill. Nuotrauką savo publikacijoje panaudojo IBM. Vaikas užaugo ir po karo tapo sunkvežimio vairuotoju. Kartą eidamas pro IBM biurą, nuotraukoje jis atpažino save“.

Moteris skutama už tai, kad bendradarbiavo su naciais. Originalo autorius: Smith. Montelimar, Prancūzija, 1944 rugpjūčio 29.
Prancūzų moterys vienaip ar kitaip, nesvarbu ar savo noru ar prievarta, bendradarbiavusios su naciais, po Prancūzijos išlaisvinimo būdavo baudžiamos ir viešai pažeminamos jas nuskutant plikai. Moteris nuotraukoje, manoma, dirbo prostitute ir aptarnavo vokiečių kareivius Prancūzijos okupacijos metu. Ši nuotrauka padaryta 1944 metų rugpjūčio, Montelimar’e Prancūzija.
Moterų baudimas jas nuskutant turi biblinę kilmę ir Europoje mena dar vestgotų laikus. Viduramžiais taip būdavo baudžiamos neištikimos moterys. Moterų skutimas plikai, kaip pažeminimo ir paženklinimo atributas buvo atgaivintas 20-tame amžiuje. Po to, kai Prancūzijos kariuomenė 1923 metais okupavo Rhineland’ą, vokiečiai su prancūzais bendradarbiavusias moteris bausdavo taip pat. Antrojo Pasaulinio karo metu, naciai išleido nurodymą, kad moterys pagautos už „miegojimą“ su ne arijais ar užsienio kaliniais įdarbintais fermose turi taip pat būti nubaustos jas nuskutant ir bausmę įvykdant viešai.

Penkiolikmetė Vengrijos laisvės kovotoja Erika su automatu Budapešte revoliucijos metu,1956 metai. Erika buvo nušauta Sovietų kariuomenės.
Penkiolikmetė Vengrijos laisvės kovotoja Erika su automatu Budapešte revoliucijos metu,1956 metai. Erika buvo nušauta Sovietų kariuomenės.

Abraham Lincoln su akiniais ir pieštuku rankose, 1865 metų vasario 5 diena. Originalo autorius: Alexander Gardner.
Abraham Lincoln su akiniais ir pieštuku rankose, 1865 metų vasario 5 diena. Originalo autorius: Alexander Gardner.

Nuotrauka daryta didžiosios depresijos metais. 32-metė Florence Owens Thompson, septynių vaikų motina. Nipomo, Kalifornija, 1936. Originalios nuotraukos autorė: Dorothea Lange
Šią nuotrauką, didžiosios depresijos metais, Nipome (Kalifornija) 1936 metais nufotografavo Dorothea Lange. Nuotraukoje 32-metė Florence Owens Thompson, septynių vaikų motina. 1970-tais metais ši moteris buvo rasta, jai sekėsi visai neblogai.

1939 m. liepa, kaimo parduotuvėlė Gordonton’e prie purvino kelio. Originalo autorė: Dorothea Lange
1939 m. liepa, kaimo parduotuvėlė Gordonton’e prie purvino kelio. Originalo autorė: Dorothea Lange

Dorothea Lange ant automobilio su savo milžinišku, spėju Graflex Super D 4X5 SLR, fotoaparatu.

Fotografė Dorothea Lange ant 1934 metų modelio Ford automobilio su savo milžinišku, spėju Graflex Super D 4X5 SLR, fotoaparatu. Fotografuota 1936 metų vasarį.

Bedarbis su šeima vyksta rinkti pupelių, 1939 m. rugpjūtis, Oregon'as. Originalas: Dorothea Lange
Dorothea Lange nuotraukoje bedarbis su šeima vyksta rinkti pupelių, 1939 m. rugpjūtis, Oregon’as. Ant vyro rankos ištatuiruotas jo „asmens kodas“: 535–07–5248, vėliau pagal jį buvo nustatyta, kad tai Thomas Cave, gimęs 1912 liepą, o miręs 1980 metais Portland’e. Iš to galima spręsti, kad kai ši nuotrauka buvo padaryta Tomui buvo 27-neri.

Pilietinio karo parako bezdžionėlė, apie 1864-65 metai.
„Pilietinio karo beždžionėlė“ prie patrankos. New Hampshire, Federalinio Charleston’o sandėlio laivas, Pietų Karolina. Nuotrauka daryta apie 1864-65 metus.

Albert Einstein juokiasi pietų metu
Albert Einstein juokiasi pietų metu

1922 metais policijos pareigūnas tikrina ar maudymosi kostiumai nėra nepadoriai per trumpi
1922 birželio 30 diena, Vašingtono policininkas Bill Norton matuoja atstumą nuo kelių iki maudymosi kostiumo Tidal Basin paplūdimyje (atstumas nuo kelių iki maudymosi kostiumo negalėjo būti didesnis nei 6 coliai). Mano dėmesį šioje nuotraukoje be paties, šiais laikais keistokai atrodančio fakto, patraukė įdomi piktdžiuga kairėje stovinčios mergaitės žvilgsnyje…

Britų kareiviai traukinyje į frontą, 1939 metai
Britų kareiviai traukinyje į frontą, 1939 metai

V-J Day in Times Square, 1945 metų rugpjūčio 14 dieną Alfred Eisenstaedt nufotografuota nuotrauka. Nuotrauką nuspalvino Sanna Dullaway.
„V-J Day in Times Square“, 1945 metų rugpjūčio 14 dieną Alfred Eisenstaedt nufotografuota kadras. Nuotrauką nuspalvino Sanna Dullaway.

Toni Frissell nuotrauka, modelis plūduriuojantis Weeki Wachee srovėje
Toni Frissell nuotrauka: modelis plūduriuojantis Weeki Wachee srovėje. Nuotrauka buvo atspausdinta 1947 metų gruodžio mėnesio Harper’s Bazaar žurnale. Nuotrauką 2012 metais ją nuspalvino Michael Catanachapodaca.

Bud Fraker'io Audrey Hepburn nuotrauka, 1953 metai
Bud Fraker’io Audrey Hepburn nuotrauka, 1953 metai

Hoover Dam tunelio statybos metu vyriausybės oficiozai fotografuojasi ant 10 metrų skersmens vamzdžio dalies. 1933 metai
Hoover Dam tunelio statybos metu vyriausybės oficiozai fotografuojasi ant 10 metrų skersmens vamzdžio dalies. 1933 metai.

Vyriausiasis Mauritanijos inžinierius su kitais ponais Kanados doke, Liverpulis 1909
Vyriausiasis Mauritanijos inžinierius su kitais ponais Kanados doke, Liverpulis 1909.

Tai tik kelios iš daugybės istorinių nuotraukų, kurias nuspalvinę žmonės leido mums realiau pažvelgti į daugiau ar mažiau žinomus žmones ir juos tuo metu supusią aplinką.

Šiame straipsnyje panaudotos nuotraukos pateikiamos išskirtinai mokymosi ir susipažinimo tikslu.

Išsaugoti straipsnį: Pocket

Informacija atspausdinta iš: Ramūno Blavaščiūno (iSapiens) – blogas
http://isapiens.blavasciunas.com/2013/11/realistiskai-nuspalvinta-istorija-fotografijose/