Kiek nuotraukų jau padaryta?

Šiandien fotografija mūsų gyvenime tapo savaime suprantama ir kasdieniška. Fotografuojame visur ir viską. Kiek gi nuotraukų žmonija yra padariusi nuo fotografijos atsiradimo?

Šiandien fotografiją mes suvokiame kaip savaime suprantamą dalyką. Fotografuojame viską ir visur: prisiminimus, keliones, savo ir kitų šventes, fotografuojame profesionaliose ir mėgėjiškose foto studijose, fotografuojame svečiuose, kavinėse, gatvėse, muziejuose, fotografuojame ten kur tai galima daryti ir ten kur tai daryti yra draudžiama ir dalinamės savo nuotraukomis įvairiose interneto svetainėse. Tai reiškia, kad mūsų gyvenimas yra pakankamai gerai dokumentuotas su GPS koordinatėmis ir leidžiantis nubrėžti mūsų laiko ir vietos kreives. Tačiau taip buvo ne visada – seniausia žmogaus nuotrauka yra padaryta kiek mažiau nei prieš 200 metų.

Daguerre Boulevard du Temple 1838-1839
Seniausia nuotrauka kurioje užfiksuotas žmogus. 1838 m. Temple bulvaras Paryžiuje, judri gatvė, kurioje matomas ir žmogus kuriam valomi batai (kairys, apatinis nuotraukos kampas). Nors gatvė ir judri, bet kadangi ekspozicija buvo ilgesnė nei dešimt minučių, visi judantys objektai išnyko. Apžiūrint nuotrauką kiek atidžiau galima pastebėti dar vieną žmogų, sėdintį ant suoliuko ir skaitantį laikraštį. Reiktų pastebėti, kad nuotrauka yra veidrodinis tikro vaizdo atspindys.

Taigi, kiek nuotraukų žmonija padarė? Kiek kadrų padaroma dabartiniais laikais ir kiek nuotraukų kaip iki-skaitmeninės eros reliktai ilsisi batų dėžėse?

Paskaičiuokime kiek nuotraukų žmonija padarė iki atsirado skaitmeninė fotografija. Nors tikslių duomenų nėra, bet galima drąsiai teigti, kad iki atsirandant pirmajam plataus mąsto vartotojams skirto fotoaparatui (Kodak Brownie 1901 m. ), buvo padaryta keletas milijonų nuotraukų. Kodak fotografijos sferoje dominavo didelę 20-o amžiaus dalį, todėl po šio fotoaparato atsiradimo, Kodak duomenis galima imti už skaičiavimų pagrindą. Kuo daugiau fotografuojama tuo daugiau fotoaparatų ir juostų perkama.

Bėgant metams fotografija vis labiau ir labiau tampa kasdienišku dalyku. Paskaičiuota, kad iki 1960 metų 55% nuotraukų buvo kūdikių nuotraukos. Nuo 1984 metų Silver institutas ir PMIA skelbia rezultatus, kiek nuotraukų padaroma. Metai po metų šie skaičiai augo. 20-as amžius buvo aukso amžius analoginei fotografijai. 2000 m. analoginė fotografija pasiekė neįtikėtiną 85 milijardų nuotraukų skaičių – 2500 analoginių nuotraukų per sekundę.

Naujojo šimtmečio aušroje, Kodak pakeitė savo paties sukurtą technologiją tuo pertvarkydamas visą fotografinę pramonę. 1997 metais, kai į prekybą buvo išsiųsta šimtas tūkstančių skaitmeninių fotoaparatų. Pirmųjų skaitmeninių fotoaparatų atmintis buvo labai ribota (pvz. Sony Mavica fotoaparatai, kaip šiandien naudojame atminties korteles – naudojo lanksčiuosius diskelius. Į juos “tilpdavo” iki 50ies 570×490 pikselių dydžio kadrų.)

Mūsų dienomis skaitmeninius fotoaparatus galima sutikti kiekviename žingsnyje. Manoma, kad 2,5 milijardo žmonių pasaulyje turi skaitmeninius fotoaparatus. Jei vidutiniškai vienas žmogus per metus padaro 150 kadrų tada gauname, kad šiais metais bus padaryta 375 milijardai nuotraukų. Gali skambėti neįtikėtinai, bet šiais metais žmonės patalpins 70 milijardų nuotraukų Facebook serveriuose ir manoma kad tai sudarys 20% visų padarytų nuotraukų (Facebook teigia, kad jo serveriuose kasdien patalpinama daugiau nei 200 milijonų nuotraukų, kas per mėnesį sudaro apie 6 milijardus nuotraukų paskęstančių Facebook’o kibernetinėse platybėse). Facebook kolekcija jau dabar turi 140 milijardų nuotraukų ir tai yra 10 000 kartų daugiau nei Kongreso biblioteka (tiems kam neteko lankytis Kongreso bibliotekoje, kad būtų lengviau įsivaizduoti, paminėsiu, kad bendras Kongreso bibliotekos lentynų ilgis sudaro 850 kilometrus).

Nežiūrint to, kad nuotraukų, kurias mes šiandien darome, tipai pasikeitė drastiškai, analoginė fotografija beveik išnyko, bet bendri fotografijos mąstai auga. Šiandien mes padarome keturis kartus daugiau nuotraukų nei prieš dešimt metų. Bendroje sumoje žmonija jau yra padariusi 3,5 trilijono nuotraukų.
Dabar, per dvi minutes mes padarome tiek nuotraukų, kiek per visus 1800 metus padarė visa žmonija. Beje, 10% visų nuotraukų, kurias esame padarę yra padarytos per pastaruosius 12 mėnesių.

Labai lengva tarp 3,5 trilijono padarytų nuotraukų pamiršti tas, nepaprastai trapias ir ypatingas paslėptas batų dėžėse. Ištraukime jas įkalintas dėžėse, pamirštas albumuose, pažvelkime į kabančias ant sienų. Pažiūrėkime kaip atrodėme būdami vaikai, kaip atrodė mūsų tėvai, seneliai ir pajuskime kokios ypatingos jos yra.

Išsaugoti straipsnį: Pocket

Informacija atspausdinta iš: Ramūno Blavaščiūno (iSapiens) – blogas
http://isapiens.blavasciunas.com/2011/09/kiek-nuotrauku-jau-padaryta/